Menu

Heldmaschine o Ritual Tour

26 stycznia, 2019 - Hot news

‼ English version of the interview you can find here: >> INTERVIEW <<

W marcu rozpocznie się długo oczekiwana trasa koncertowa OOMPH! Promująca nowe, trzynaste wydawnictwo zespołu pt: Ritual.W ciągu całego miesiąca zespół da 22 koncerty z czego wszystkie 21 show klubowych będą supportować trzy wybrane przez OOMPH! Zespoły. Jednym z nich jest Heldmaschine. Heldmaschine to niemiecki zespół NDH powstały ze składu tworzącego coverband Rammstein o nazwie Völkerball. O tym jak doszło do współpracy między zespołami, czego oczekuje po trasie Heldmaschine i jaki związek miał OOMPH! Z twórczością zespołu, dowiecie się z krótkiego wywiadu, którego René, Eugen i Dirk, członkowie Heldmaschine udzielili specjalnie dla części zespołu Wälsungenblut, chwilę przed festiwalem Nacht der Helden w Hanowerze.

Wälsungenblut: W marcu zagracie na tej samej scenie z OOMPH! Na trasie promującej nowe wydawnictwo Ritual. Czy możecie powiedzieć nam jak doszło do tej współpracy między zespołami? Zgłosiliście się sami? A może był to zbieg okoliczności?

René: Nie do końca potrafimy zdefiniować jak właściwie do tego doszło. Ale to się wydarzyło i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Można mówić o szczęśliwym zbiegu okoliczności. Naprawdę uwielbiamy OOMPH! Spotkaliśmy ich na Amphi Festival (2018 przyp red.)., graliśmy na tej samej scenie co OOMPH! obserwowaliśmy ich wtedy i pierwsze odczucie, które mieliśmy można opisać jako „no nie wierzę, WOW!”. Byliśmy pod wrażeniem ich gry scenicznej, a ich energia była niesamowita.

WB: A więc podczas Amphi Festival nie wiedzieliście jeszcze o tym, że będziecie grać jako ich support?

R: W tym czasie już o tym wiedzieliśmy. Można powiedzieć, że zaczęliśmy tam od zrobienia wspólnego zdjęcia ( rozpoczęliśmy współpracę – w domyśle), które możecie zobaczyć w internecie. Sam Amphi Festival nie był miejscem gdzie decyzja o współpracy i graniu wspólnej trasy została podjęta, jednak faktycznie było to nasze pierwsze spotkanie na żywo. Byliśmy bardzo szczęśliwi z tego faktu.

Heldmaschine i Dero podczas Amphi Festival 2018

Dirk, Dero i René podczas Amphi Festival 2018
źródło: Oficjalna strona Heldmaschine

WB: Wiele zespołów niemieckiej sceny muzycznej czerpie inspirację z twórczości OOMPH! A sam zespół uznawany jest w środowiskach muzycznych za prekursorów nurtu Neue Deutsche Haerte. Czy wy jako zespół, jako muzycy możecie również powiedzieć, że czerpaliście w jakikolwiek sposób inspiracje z twórczości OOMPH!?

R: Z OOMPH! Bezpośrednio? Myślę, że mógłbym tak powiedzieć


Eugen: Możliwe że podświadomie – jest tyle różnych rzeczy które się składają na proces twórczy, że ciężko to nawet opisać.

R: Na przykład ja i Tobi (gitarzysta Heldmaschine przyp red.) zanim zaczęliśmy grać w Völkerball, mieliśmy zespół, z którym graliśmy też piosenki OOMPH! Ja śpiewałem a Tobi grał na gitarze – może coś z tamtych czasów zostało gdzieś głęboko w nas i teraz również wychodzi podświadomie w naszej twórczości.

WB: Jakie piosenki graliście?

R: Graliśmy ich kilka. Na przykład, nie będzie to zaskoczeniem, najbardziej znaną piosenkę OOMPH! „Augen Auf”. Wykonywanie utworów OOMPH! W tamtych czasach dawało nam wiele radości.

WB: Wejdźmy na chwilę w sferę wizualizacji. Jeśli moglibyście stworzyć z OOMPH! duet muzyczny, co by to było? Mamy na myśli styl muzyczny, typ piosenki, cover. Cokolwiek możecie sobie teraz wyobrazić.

R: Z nimi? Gdybyśmy tylko dostali taką okazję to wszystko! Wszystko….czego by chcieli.


E: Dla mnie mogłoby to być dosłownie wszystko. To byłby wielki zaszczyt współpracować z OOMPH!

WB: Czyli oni byli by w tym wszystkim szefem?

R: Zdecydowanie!

WB: Jakie są wasze oczekiwania odnośnie wspólnej trasy koncertowej? Jak wiemy będziecie towarzyszyć OOMPH! Na występach zagranicznych, w różnych krajach europejskich. Czy chcielibyście spróbować stworzyć dla siebie okazję do otwarcia zagranicznych rynków muzycznych na waszą twórczość?

E: Mamy dużo różnych oczekiwań. Po pierwsze to świetnie mieć nową publicznosć, prezentować swoją muzykę nowym ludziom… Oczywiście było by świetnie poznać nowych ludzi i może nawiązać jakiś kontakt na przyszłość. Nigdy nie wiesz co się wydarzy. Liczymy tylko na nową muzykę, nowych fanów, nowe inspiracje dla nas samych. Tak to fukcjonuje.

R: Jako Heldmaschine bardzo chcielibyśmy grać poza granicami Niemiec, musi jednak pasować pociąg (śmiech). A tak na poważnie to by tak się stało potrzebujemy zespołu który zapewni nam grupy odbiorców w innych krajach. Granie jako support OOMPH! umożliwia nam dotarcie do nowej publiczności.


Heldmaschine jako support OOMPH! Będzie można zobaczyć podczas zagranicznych występów trasy RITUAL.Zespoły wystąpią razem w Drachten, Strasburgu, Londynie, Paryżu, Lyon, Solothurn, Dornbrin i Pradze. Zagraniczna trasa OOMPH! I Heldmaschine omija warszawski występ festiwalowy w ramach Warsaw Dark Electro Festival.

Jeśli interesuje Was więcej na temat Heldmaschine, zapraszamy do dalszej części wywiadu na stronie Gegenwind Polska ( www.gegenwind.pl )   -portalu promującego niemiecką muzykę dzięki któremu wywiad ten był możliwy. Możecie tam również zobaczyć jak zespół prezentuje się na scenie dzięki obszernej relacji foto-video z festiwalu.

Autorzy: FC Wälsungenblut Team
Tekst chroniony jest prawem autorskim. Jeśli chcesz wykorzystać lub zacytować, podaj źródło i link w odniesieniu.