Menu

O nas

Historia FC Wälsungenblut

Początki FC Wälsungenblut sięgają 2006 roku. Pierwszy, nieoficjalny polski fanklub Oomph! zainicjowany został bezpośrednio przez Hauptadmin Szajbę oraz grupę fanów zrzeszonych na forum dyskusyjnym oomph.fora.pl, nierozerwalnie związanym z FC. Kluczową rolę zrzeszającą fanów odegrała także dwójka administratorów najpopularniejszego w tamtych czasach w Polsce bloga poświęconego Oomph- karlaoomph.blog.onet.pl. Inicjatywa powstania FC Wälsungenblut wywodzi się bezpośrednio z akcji fanowskiej, którą zapoczątkowano po ogłoszeniu występu grupy na Festiwalu Jedynki w Sopocie w sierpniu 2006 roku (występ odwołano z powodów osobistych po stronie członków zespołu).


polski fanklub Oomph forum
Screenshot z 2006r – pierwotna wersja forum (klik by zobaczyć całość)

Nie byłoby FC Wälsungenblut, gdyby nie oomph.fora.pl i te dwie jednostki stanowiły wartości nierozerwalne. W latach 2006-2010 oomph.fora.pl stanowiło największą grupę dyskusyjną oraz stała się najpopularniejszym i najliczniejszym forum zrzeszającym polskich fanów Oomph!, a także ważnym kanałem wymiany informacji, tłumaczeń tekstów i materiałów publicystycznych poruszających tematykę twórczości zespołu. Było ono również miejscem kontaktu polskich fanów z zespołem, głównie za pośrednictwem wymiany korespondencji Hauptadmin i pozostałych administratorów fanklubu z członkami zespołu. Nie każdy użytkownik forum dyskusyjnego należał do grupy FC Wälsungenblut, natomiast każdy użytkownik i obserwator forum mógł wyraźnie wpływać na działalność i akcje fanklubu. Fanklub FC Wälsungenblut w czasach swojej pierwotnej działalności inicjował liczne akcje fanowskie, w tym dwie duże akcje mające bezpośrednio na celu organizację koncertu Oomph! w Polsce, pomimo trudności realizacyjnych pojawiających się w tamtym czasie.

polski fanklub Oomph forum
Screenshot z 2008r – ostatnia wersja forum (klik by zobaczyć całość)

Działalność FC Wälsungenblut została oficjalnie zawieszona w 2010 roku. Powodem podjęcia tej decyzji były agresywne ataki cyberprzestępcze na forum dyskusyjne. Równocześnie z zawieszeniem działalności fanklubu zlikwidowano forum dyskusyjne pod adresem oomph.fora.pl. Forum pod starym adresem wznowiło swoją swoją działalność w 2011 roku, jednak nie było ono w żaden sposób powiązane z członkami FC Wälsungenblut i było administrowane przez niezależną i niezwiązaną z nikim grupę fanów. Członkowie FC Wälsungenblut pozostawali w dalszym ciągu grupą związanych ze sobą wzajemnie fanów, jednak niezrzeszonych w oficjalny, widoczny sposób.

Na początku czerwca 2018 roku, po blisko 8 latach braku aktywności w mediach społecznościowych i internecie, grupa byłych administratorów i moderatorów wraz z innymi członkami starej społeczności fanklubowej, postanowiła wznowić działalność FC Wälsungenblut. Okazją do wznowienia działalności Fanklubu, była spontaniczna akcja grupy polskich fanów z teamu FC Wälsungenblut związana z koncertem w Würzburgu.

Reaktywowanej grupie przyświeca cel niesienia radości z muzyki ulubionego zespołu w świat, szerząc wirusa OOMPH! zgodnie z nowo przyjętym hasłem: WIR LEBEN LAUT UND FREI.